Rodinný dům Třeboň

Zdravá klimatizace pro rodinu

„Začali jsme stavět rodinný dům u Třeboně. Požadovali jsme, aby byl maximálně komfortní, bylo v něm zdravé prostředí, a neplatili jsme přemrštěné náklady na provoz. Stejně tak jsme dlouho přemýšleli nad tím, jak vyřešit, aby se i v létě dalo přežít v ložnici a dětských pokojích, které jsou v podkroví.“

Co jsme navrhli?

  • Na střechu jsme nainstalovali velkoplošný solární kolektor Sunpower pro ohřev teplé vody.
  • Na domě je nainstalována i malá fotovoltaická elektárna.
  • O dohřev vody se pak stará plynový kotel. S podporou solárního zařízení se pak výrazně ušetří na nákladech za vytápění a ohřev teplé vody.
  • Nízkoteplotní vytápění rodinného domu zajistí Klimastěna. V podkroví je doplněn systém pasivního chlazení. Jako zdroj chladu je použita voda ze studně, která je následně shromažďována spolu s dešťovou vodou v podzemním zásobníku, a využita pro zalévání zahrady.
  • Celý systém ovládá volně programovatelná regulace. Ta zajistí plně automatický provoz ve všech režimech topení a chlazení. Vše se dá plně ovládat prostřednictvím internetu.

Co to přineslo?

Dosáhli jsme pohodlného a zdravého vnitřního prostředí. Nedochází k víření prachu a prostředí je doslova antialergické, což je pro rodinu s dětmi ideální. Klimatizace je zdravá a má i minimální provozní náklady. Namísto klasické klimatizační jednotky s příkonem několik kW, stačí pro celý provoz klimatizace pouze dvě oběhová čerpadla s příkonem cca 2x 20 W.

Jaká byla reakce?

„Ze standardní klimatizace jsme vždy všichni kýchali a bolelo nás v krku. U Klimastěny jsme zatím nezpozorovali žádný náznak, že by měla vliv na naše zdraví. Podařilo se nám vyřešit i problém s přehříváním podkroví, takže konečně můžeme bez problému spát nehledě na tropické teploty.“

Reportáž s majitelem