Nejčastější dotazy

KLIMASTĚNA – stěnové topení / chlazení

 

Cena

Systém stěnového topení / chlazení KLIMASTĚNA je individuální. Cenu vám určíme dle objektu, do kterého má být KLIMASTĚNA aplikována a za jakým účelem. Na základě tepelných ztrát a dalších specifikací určíme počet elementů pro daný objekt a od toho se odvíjí i cena. Pořizovací cena KLIMASTĚNY je v porovnání s klasickými radiátory zpravidle o cca 20% vyšší, avšak z pohledu dlouhodobé investice, kterou výstavba RD jistě je, se vložené investice rychle vrátí v úsporách nákladů na energiích. Konkrétní cenovou nabídku pro Vás rádi vytvoříme po krátké konzultaci (možno osobně nebo telefonicky).

 

Materiál a životnost

Materiál na výrobu systému Klimastěna je totožný s nejběžnějšími rozvody teplé vody. U vody je tlak 4-5 barů a teplota 60°C. U klimastěny je tlak 1,5 barů a teplota 30°C. Z toho jasně vyplývá, že životnost instalace je řádově několikanásobně delší, než ostatní rozvody prováděné rovněž v konstrukcích. Běžně je možno uvažovat i více než 50 let.

 

Vrtání poliček, obrázků do stěn

Je hned několik způsobů jak vyřešit tento problém. Můžete si koupit přímo hledačku na plastové trubky ve stěnách, nebo jednoduše navlhčete rozprašovačem stěnu v místě, kde chcete vrtat. Místa, kudy vedou trubky se vysuší rychleji a Vám se jasně ukáže obraz, kde vrtat můžete a kde ne. V tom případě si můžete vrtat poličky bez problému. Stěnové topení se montuje pouze na obvodové zdi, ze zkušenosti víme, že většina návrtů se provádí na vnitřním zdivu. Pokud se Vám nezamlouvá ani jeden z výše uvedených způsobů vytýčení stěnového topení, pak máme ještě jeden zaručený tip. Stěnové topení se nachází kousek pod vnitřní omítkou, stačí tedy naznačit si, kde chcete vrtat poličku a vzít např. šroubovák a opatrně škrábnout, pokud narazíte na stěnové topení, stačí vrtat o půl centimetru vedle.

 

Opravy

Jako materiál se používá polypropylen druhé generace pro rozvody teplé užitkové vody, ten je dimenzován na 50+°C vodu a 4 – 5 Baru tlaku potrubí. V našem stěnové topení se teplota vody pohybuje okolo 30°C a tlak v potrubí je 1-2 Baru, to znamená, že materiál je zatěžován pouze z poloviny. Před nahozením omítky je systém vystaven tlakové zkoušce 10 barů, což je 5 násobek provozního tlaku, při které by špatný svár nebo miniaturní poškození hned prasklo. Pokud tedy dojde k poškození Stěnového topení, jedná se v 99% o mechanické poškození, např. KLIMASTĚNU omylem navrtáte nebo jinak poškodíte. Pak je nutno v místě poškození udělat otvor cca 5×15 cm, kde příčinu odstraníme. Oprava trvá přibližně 15min, poté se otvor zaštukuje.

 

Stěnové topení vs. podlahové topení

KLIMASTĚNA  sálá  teplo ze strany či stropu. Takové sálání je velice podobné účinkům slunce a pro člověka tedy fyziologicky nejpříjemnější. Nedochází k žádnému víření prachu ani jiným negativním efektům. Systém klimastěna má i značnou rezervu výkonu, protože v případě potřeby je možno zvyšovat teplotu bez negativního zdravotního vlivu na obyvatele. Navíc lze bez obav doporučit kombinaci podlahového a stěnového topení.

Obecně platí, že podlahové topení by mělo být všude tam, kde se bude chodit na boso a hlavně tam, kde spodní podlaží není vytápěné. Stěnové topení bývá naopak výhodnější tam, kde by mohly vzniknout nároky na chlazení, nebo kde je příjemné použít jako krytinu koberce nebo masivní dřevo – typicky v ložnicích. V prostorách kde je vyšší nárok na komfort (koupelny, obývací pokoje, wellness) je ideální použít oba způsoby. Tím je možno vytvořit i systém, který funguje do určité míry samoregulačně. Při minimální vstupní teplotě do systému (i pouhých 25°C) je v celém objektu optimální mikroklima. Vše samozřejmě předpokládá kvalitní regulaci systému. Důležitější je ale opomíjený efekt, ze člověk při tělesné teplotě 37 °C se vůči okolí chová jako zdroj tepla, nikoli jako spotřebič. Při návrhu ideálního topného systému, se tedy řeší spíše to, aby se vnější chlad přestal v interiéru projevovat. To znamená, že pokud se klimastěna instaluje na obvodové chladné stěny, stačí je ohřát na teplotu příček mezi dvěma vytápěnými prostory. Rozdíl je běžně několik málo stupňů. Tím se člověk dostane do rovnovážného, velmi příjemného stavu. Systém klimastěna také odstraňuje zbytkovou vlhkost v konstrukci a tím zlepšuje její tepelné izolační vlastnosti. Nejvíce patrné je to při sanaci starších objektu. V případě potřeby je možné systém kombinovat s originálním vnitřním zateplením, který k němu dodáváme.

 

Kdy a kde vzniklo?

Původní myšlenka pochází z Rakouska, kde se zabývají obnovitelnými zdroji energie o něco déle než u nás, tam je tento systém běžnější. My jsme výrobu přesunuli do České republiky a tento systém montujeme v ČR od roku 2005. Máme už několik set kladných referencí od zákazníků. Pro vážné zájemce můžeme domluvit prohlídku objektu s nainstalovaným systémem KLIMASTĚNA.

Odvzdušňovaní a omítání

Stěnové topení se po realizaci proplachuje proplachovacím čerpadlem. Zbytky vzduchu se poté odvzdušní přes rozvaděče. Pokud je moc dlouhé přívodní potrubí, musí se udělat dilatační smyčka. Na rovných rozvodech na stěnách, kde jsou nejdelší dílce 2m, dilatace být nemusí. Jako omítku doporučujeme klasickou s perlinkou. Pokud se jedná o vlhký objekt, doporučujeme sanační omítku.

 

A jak takové topení funguje?

KLIMASTĚNA je teplovodní systém, zdroj tepla můžeme zvolit libovolný. Ideálním zdrojem jsou tepelná čerpadla, solární panely, kondenzační kotle. U klasických kotlů zaleží pouze na vhodné regulaci, i v tomto ohledu Vám můžeme poskytnou ideální řešení.

 

Nepraská omítka, když topím?

Omítka nepraská. Ohřívání omítky je u staveb běžný jev. Omítka je zatěžována stále, a to např. sluncem, které svítí do oken nebo vytápěným prostorem. Díky hustému rastru nevznikají u stěnového topení KLIMASTĚNA teplá a studená místa, stěna se prohřeje rovnoměrně. Přívodní teplota se ve většině případů pohybuje mezi 25-35°C, což nemá žádné negativní vlivy, které by nějak degradovaly konstrukci objektu. Spíš naopak. V praxi dojde k tomu, že systém odstraní zbytkovou vlhkost konstrukce a tím zlepší její tepelné izolační vlastnosti. Nejvíce patrné je to při sanaci starších objektů.